L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Ders 4 : Satış Listesini Düzenleme

Ders 4 : Satış Listesini Düzenleme

Ders 4 : Satış Listesini Düzenleme

satış-duzenleme

Barkod Sistemi - Satış Listesini Düzenleme

Herkese merhabalar, Arvesoft eğitimlerine hoşgeldiniz. Önceki eğitim videosunda satış listesine ürünleri nasıl ekleyebileceğinizi göstermiştik. Bu eğitim videosunda ise satış listesine eklemiş olduğunuz ürünlerin bilgilerini,  ürün miktarını ve indirim gibi değerleri nasıl düzenleyebileceğinizi göstermek istiyorum. Hızlı bir şekilde satış listesine ürün ekliyorum. 

Satış listesine eklenen her bir ürün için Sil ve güncelle butonları otomatik olarak oluşur. Satış listesine eklemiş olduğunuz ürünün ürün bilgilerini düzenlemek için ilgili ürüne ait Güncelle butonuna tıklamanız gerekir. Güncelle butonu ürün isminin sol tarafında bulunur. Güncelle butonuna tıkladığınızda ürün bilgilerini düzenleyebileceğiniz sayfa açılacaktır. Bu sayfada ürün ismi, alış fiyatı, satış fiyatı vb ürüne ait tüm düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ürün Bilgileri ve Diğer Bilgiler sayfalarından yapmak istediğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra sağ alt tarafta bulunan Güncelle butonuna tıklayın. Bu yöntemi kullanarak L10 Ön Muhasebe programını açmadan da ürünlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Satış listesine yanlışlıkla bir ürün eklemiş olabilirsiniz. Satış listesinden ürünleri kaldırmak için ilgili ürünün Sil butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. 

Satış listesinde satışını yapmak istediğiniz ürünün miktarını değiştirebilirsiniz. Örneğin bir üründen 10 adet satış yapacaksınız. Ama bu ürünü satış listesine eklerken 1 adet olarak eklediniz. Miktar alanından düzenleme yaparak ürün satış miktarını 10 olarak belirleyebilirsiniz. 

Satış listesinde bulunan ürünlerin fiyat bilgisini Güncelleme sayfasını açmadan da değiştirebilirsiniz. Bu özelliği aktif etmek için Ayarlar sayfasını açmanız gerekir. Sağ alt tarafta bulunan Ayarlar bağlantısına tıklayarak Ayarlar sayfasını açabilirsiniz. Genel Ayarlar sayfasında bu özelliği aktif edebileceğiniz Satış fiyatı güncelleme aktif et adında bir seçenek bulunur. “Satış fiyatı güncelleme aktif et” özelliğini aktif hale getirmek için yan tarafında bulunan kutucuğa bir defa tıklayın. Ayarlar penceresinde bulunan tüm özellikleri bu şekilde aktif veya pasif hale getirebilirsiniz. Satış Fiyatı güncelleme özelliğini aktif ettikten sonra sağ alt tarafta bulunan Kaydet butonuna tıklayın. Satış listesinde bulunan ürünlere baktığımızda artık fiyat bilgilerinin de değişebildiğini görüyoruz. Belirleyeceğiniz yeni fiyatlar ürün için kalıcı olacaktır

Satış listesinde indirim adında bir kolon bulunur. Bu kolon hangi üründen yüzdelik olarak ne kadar indirim yapıldığını gösterir. Ürün oluştururken satış indirimini de belirlemişseniz bu kolonda yapılan indirimin bilgisini görebilirsiniz. Burada değinmek istediğim iki farklı seçenek var. Birincisi ürün için sürekli olacak şekilde bir indirim mi belirlemek istiyorsunuz? Tabi daha sonra indirimi düzenleyebilir veya silebilirsiniz. 

İkincisi ise sadece bu satış için mi ürün bazlı indirim uygulamak istiyorsunuz? İlk seçenekle başlayalım. Bir ürün için yapmak istediğiniz indirimin sürekli aktif olmasını istiyorsanız Ürün Düzenleme sayfasını açmanız gerekir. Güncelle butonuna tıklayarak ilgili sayfayı açıyorum. Menüden Diğer Bilgiler seçeneğine tıklayarak indirim uygulayabileceğim bölümü açıyorum. Satış İndirimi alanına gelerek uygulamak istediğim indirimi yüzde olarak belirleyip herhangi bir yere tıklıyorum. Hemen alt tarafında ₺ cinsinden ne kadara denk geldiği bilgisini görebilirsiniz. Bu şekilde satış indirimini belirledikten sonra Güncelle butonuna tıklayarak düzenlemeleri kaydediyorum. İndirim kolonuna baktığınızda yapılan indirimin aktif hale geldiğini görebilirsiniz. Tabi bu ürünü her satış listesine eklediğinizde ürüne ait indirim aktif olarak uygulanacaktır. 

İkinci seçeneğe bakalım. Sadece bu satış için ürün bazlı bir indirim uygulamak istiyorsanız. Ayarlar sayfasından bu özelliği aktif etmeniz gerekir. Sağ alt tarafta bulunan Ayarlar bağlantısına tıklayın. Açılan sayfadan Satır indirimi özelliğini aktif etmek için sol tarafında bulunan kutucuğa bir defa tıklayın. Daha sonra Kaydet butonuna tıklayın. Fare imlecini indirim yapmak istediğiniz ürünün indirim kolonuna götürdüğünüzde yapılan indirimi değiştirebileceğiniz şekilde ayarlanacaktır. İndirim alanına bir defa tıklayarak ne kadar indirim uygulamak istiyorsanız yazmanız gerekir. Daha sonra enter tuşuna basarak indirimin uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Tabi tekrardan söylemek istiyorum ki yapacağınız bu indirim sadece bu satış için geçerli olacaktır. 

Son olarak bir özellikten daha bahsetmek istiyorum. Satış listesine eklemiş olduğunuz ürünlerin güncel bakiye bilgisi ürün adlarının hemen altında bulunur. Bu özelliği de ihtiyacınıza göre aktif veya pasif hale getirebilirsiniz. Bilgisayar özellikleri düşük ise veya yavaşlama varsa bu özelliği pasif etmeniz daha doğru olacaktır. Aktif veya pasif etmek için ayarlar sayfasını açmanız gerekir. Sağ alt tarafta bulunan Ayarlar bağlantısına tıklayın. Ürünlerin Güncel Bakiyelerini Göster özelliğini aktif veya pasif duruma getirmek için yan tarafında bulunan kutucuğu kullanabilirsiniz. Bu şekilde kutucuğa tıklayarak aktif veya pasif hale getirebilirsiniz. Tercihinizi belirledikten sonra Kaydet butonuna tıklayarak yapılan değişiklikleri kaydedebilirsiniz. 

Ders 4 : Satış Listesini Düzenleme

Böylece bu eğitim videosunda satış listesine eklemiş olduğunuz ürünlerin bilgilerini ve miktar, indirim gibi değerleri nasıl düzenleyebileceğinizi göstermiş olduk. Bir sonraki eğitim videosunda görüşmek üzere.

Rate this post
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72