L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Ders 8 : İndirim Nasıl Uygulanır?

Ders 8 : İndirim Nasıl Uygulanır?

Ders 8 : İndirim Nasıl Uygulanır?

barkod-sistemi-indirim

Barkod Sistemi - İndirim Nasıl Uygulanır?

Herkese merhabalar. Arvesoft eğitimlerine hoşgeldiniz. Bu eğitim videosunda hızlı satışta indirimin nasıl uygulanabileceğini göstermek istiyorum. Önceki derslerimizde ürün bazlı indirim özelliğinden bahsetmiştik. Tekrardan gösterecek olursam, öncelikle satır bazlı indirim özelliği aktif durumda değilse aktif etmeniz gerekir. Sağ alt tarafta bulunan Ayarlar butonuna tıklayın. Genel Ayarlar menüsünden Satır indirimini aktif et özelliğini bulduktan sonra sol tarafında bulunan kutucuğa bir defa tıklayın. Kutucukta tik işareti varsa bu özellik aktif durumdadır. Yoksa bu özellik pasif durumdadır. Satır indirimini aktif ettikten sonra Kaydet butonuna tıklayın. ürün bazlı indirim özelliği aktif duruma getirdiğinizden dolayı istediğiniz ürüne yüzdelik indirim uygulayabilirsiniz. Tabi uygulayacağınız indirimler sadece bu satış için geçerli olacaktır. 

Ürün bazlı indirimlerin kalıcı olmasını istiyorsanız yani bir ürün de sürekli belli bir oranda indirim yapmak istiyorsanız ürün düzenleme sayfasında bir değişiklik yapmanız gerekir. Kalıcı indirim uygulamak istediğiniz ürünün sol tarafında bulunan Güncelle butonuna tıklayın. Bu sayfayı L10 Ön muhasebe programını kullanarak ta açabilirsiniz. Sol menüden Diğer bilgiler seçeneğine tıklayın. Satış indirimi alanına tıklayarak kalıcı bir indirim belirleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kısım indirimin kdvsiz fiyat üzerinden yapıldığıdır. Tabi isterseniz daha sonra tekrardan düzenleyebilirsiniz. Satış indirimini belirledikten sonra Güncelle butonuna tıklayın. Görmüş olduğunuz gibi belirlemiş olduğumuz indirim satış listesine de uygulandı. Artık bu indirim bu ürün için kalıcı olarak uygulanacaktır.

Ürün bazlı indirimin yanında satış faturasına toplu bir indirim de uygulayabilirsiniz. Ürünlerinizi satış listesine ekledikten sonra sağ tarafta bulunan İndirim butonuna tıklayın. İndirim Ekle sayfasında ₺ ve %(yüzde) olarak indirim uygulayabilirsiniz. Satış faturasına ait genel toplam tutarını ve indirim uygulandıktan sonra satış faturasının toplam tutarını bu alanda görebilirsiniz. İlk olarak 10 ₺ genel bir indirim yapmak istiyorum ve İndirim alanına 10 yazıyorum. indirim tutarını yazdıktan sonra klavyeden enter tuşuna basarsanız indirim sonrası toplam tutarı da görebilirsiniz. İndirim Ekle sayfasında satış faturasının genel toplam tutarına bağlı olarak ₺ ve %(yüzde) cinsinden indirim tutarları oluşur. Özellikle küsüratlı tutarlara uygun indirimler bulunur. Eğer uygulamak istediğiniz indirim aşağıdaki butonlarda bulunuyorsa ilgili butona tıklayarak indirim tutarını daha hızlı belirleyebilirsiniz. 

Alt tarafta bulunan sayı butonlarını kullanarak ta indirim tutarını belirleyebilirsiniz. Örneğin 25 ₺ indirim uygulamamız gerekiyorsa 2 ve 5 butonlarına sırayla basabilirsiniz. ₺ olarak veya yüzde olarak indirimi belirledikten sonra sağ tarafta bulunan İndirim Uygula butonuna tıklayın. Görmüş olduğunuz indirim uygulandı. Satışı sonlandırmadan indirimi düzenlemek veya iptal etmek isteyebilirsiniz. Bunun için tekrardan indirim butonuna tıklayın. Düzenlemek istiyorsanız indirim alanına uygulamak istediğiniz yeni indirimi yazabilirsiniz. İptal etmek istiyorsanız da İndirimi İptal Et butonuna tıklayın. Fiyatta da anlaşılacağı üzere indirimin iptal edildiğini görüyoruz. 

Ürün bazlı indirimleri veya genel indirimi uyguladıktan sonra satışı tamamlayabilirsiniz. Önceki derslerimizde satış tamamlama işlemini ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım. Dilerseniz tekrardan göz atabilirsiniz. 

Ders 8 : İndirim Nasıl Uygulanır?

Böylece bu eğitim videosunda indirimlerin nasıl uygulanacağını ayrıntılı bir şekilde göstermiş olduk. Bir sonraki eğitim videosunda görüşmek üzere.

Rate this post
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72