L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Ders 7 : Detaylı Satış Nasıl Yapılır?

Ders 7 : Detaylı Satış Nasıl Yapılır?

Ders 7 : Detaylı Satış Nasıl Yapılır?

detayli-satis-nasil-yapilir

Barkod Sistemi - Detaylı Satış Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar arvesoft eğitimlerine hoşgeldiniz. Önceki eğitim videosunda Satışı Tamamla ve Kredi Kartı ile Tamamla butonlarının işlevlerinden bahsetmiştik. Bu eğitim videosunda Detaylı Tamamla butonundan bahsetmek istiyorum. Satışını yapmak istediğiniz ürünleri satış listesine ekledikten sonra Detaylı Tamamla butonuna tıklayarak da satışı tamamlayabilirsiniz. 

Genel Müşteri dışında bir müşteriye Nakit, Kredi Kartı yada Vadeli satış yapmak isterseniz Detaylı Tamamla seçeneğini kullanabilirsiniz. Detaylı Tamamla sayfasında yeni müşteri kaydı yapabilir, Kredi Kartı, Nakit ve Vadeli ödeme seçenekleri ile tam veya parçalı ödeme alabilir, para üstü hesaplayabilirsiniz. 

Detaylı tamamla butonuna tıkladığınızda veya klavyeden F7 tuşuna bastığınızda satış ile ilgili ayrıntılı bir pencere açılacaktır. İlk olarak satış kaydını tutmak istediğiniz bir müşteriye satış yapmak isterseniz müşteri adını bu alana yazarak ilgili müşteriye satış yapabilirsiniz. Müşteri daha önce sisteme kaydedildiyse ismini yazmaya başladığınızda listelenecektir. Çıkan seçeneklerden müşterinizin adını seçebilirsiniz. Müşteri/Tedarikçi Değiştir butonuna tıklayarak veya klavyeden F2 tuşuna basarak müşteri listesini açabilirsiniz. Açılan listeden satışı yapmak istediğiniz müşteriye çift tıklayarak müşterinizi belirleyebilirsiniz. Arama yaparak müşteriyi bulduktan sonra müşteri adına çift tıklayarak ta müşterinizi seçebilirsiniz. 

Satışı yapmak istediğiniz müşteri sistemde kayıtlı değilse Yeni butonuna tıklayarak yeni bir müşteri kaydı oluşturabilirsiniz. Müşterinizi Firma veya Şahıs olarak ekleyebilirsiniz. Müşteri türünü seçtikten sonra ilgili alanları doldurup Hızlı Kaydet butonuna tıklarsanız belirlemiş olduğunuz bilgilerle müşteri kaydı oluşturulup otomatik olarak seçilecektir. (Hangi alanlar doldurulmalı? Ahmet bey, herhangi bir telefon ve ankara da herhangi bir adres girebilirsiniz. 

Eğer herhangi bir müşteri seçilmezse veya kaydı oluşturulmamış bir müşterinin ismi yazılırsa sistemde kayıtlı Genel Müşteri adındaki müşteriye satış yapılacaktır. 

Sağ tarafta Vadeli, Kredi Kartı ve Nakit satış yapabileceğiniz butonlar bulunur. Bu özellikleri tek tek kullanabileceğiniz gibi birlikte de kullanabilirsiniz. Vadeli satış yapacaksanız satışın ve satış tutarının kayıt altında tutulması için mutlaka müşteriyi seçmeniz gerekir. Vadeli Satış butonuna tıkladığınızda genel toplam tutarının altına Vadeli tutar bilgisi eklenecektir. Hemen sağ tarafında bulunan Vade Sil butonuna tıklayarak vadeli satışı iptal edip başka bir satış türünü tercih edebilirsiniz. Vadeli satış yapmak istiyorsanız da Sonlandır butonuna tıklayarak satışı tamamlayabilirsiniz. 

L10 Ön Muhasebe programını açtıktan sonra Müşteriler listesini açmak için Müşteriler butonuna tıklıyorum. Az önce kaydını oluşturmuş olduğumuz müşterinin bilgilerini kontrol edelim. Bu müşterimize vadeli satış yaptığımızdan dolayı bakiye bilgisinde 80 ₺ ‘nin tahsil edileceği yazıyor. Tabi buradaki miktar bu müşterimize ait tüm satışları ifade ediyor. İlgili müşterinin Detay sayfasını açarak hangi satış faturasından alacağınızın olduğunu öğrenebilirsiniz.

L10 Barkod Sistemini tekrardan açarak kaldığımız yerden devam edelim. Tekrardan satış listesine ürün ekliyorum. Daha sonra Detaylı Tamamla butonuna tıklıyorum. Belirli bir müşteriye yani kaydını tutmak istediğiniz bir müşteriye satış yapmak istiyorsanız arama kısmından müşterinizi aratarak seçebilirsiniz.  Daha sonra Kredi Kartı ile Satış butonuna tıklayarak müşterinin kredi kartı ile ödemek istediği tutarı belirleyebilirsiniz. Müşteriniz tüm tutarı kredi kartı ile ödemek istiyorsa Miktarı alanına Genel Toplam da yazan satış tutarını yazabilirsiniz. Daha sonra Tamam butonuna tıklayın. Görmüş olduğunuz gibi kredi kartı ile ödenecek tutar bu kısma eklendi. Daha sonra Sonlandır butonuna tıklayarak satışı sonlandırabilirsiniz. Satışı sonlandırmadan Nakit Satış ve Para üstü özelliğini de göstermek istiyorum. Nakit Satış ve Para Üstü butonuna tıklayarak ilgili sayfayı açabilirsiniz. Sağ tarafta bulunan butonlara tıklayarak veya Para miktarı alanına müşterinin verdiği para miktarını yazarak para üstünü hesaplayabilirsiniz. Girdiğiniz para miktarı satış tutarından az ise doğal olarak para üstü hesaplanmayacaktır. Daha sonra Tamam butonuna tıklayın. Satışı tamamlamak için de Sonlandır butonuna tıklayabilirsiniz. 

Tabi daha önce de dediğim gibi ödeme türlerini birlikte de kullanabilirsiniz. Örneğin müşteriniz satış tutarının bir kısmını kredi kartı ile diğer kısmını da nakit olarak ödemek isteyebilir. Ya da bir kısmını nakit olarak ödeyip kalan kısmının da vadeli olmasını isteyebilir. 

Örnek olması adına nakit ve kredi kartı ile ödemeyi bir arada kullanalım. Kredi Kartı ile Satış butonuna tıklayıp kredi kartı ile ödenmek istenilen tutarı yazın. Daha sonra Tamam butonuna tıklayın. Daha sonra Nakit Satış butonuna tıklayarak Kalan tutarı yazın ve Tamam butonuna tıklayın. Görmüş olduğunuz gibi hem nakit hem de kredi kartı ile ödeme bilgisi görünüyor. Daha sonra satışı tamamlamak için Sonlandır butonuna tıklayabilirsiniz. Eğer vadeli satış ve diğer satış türlerinden birini birlikte kullanacaksanız vadeli satışı en son seçmelisiniz. Örneğin satış tutarının bir kısmını nakit olarak alalım. Kalan kısmı da Vadeli olarak seçelim. Görmüş olduğunuz gibi kalan kısmı otomatik olarak ayarladı. Bu şekilde sizde satış türlerini birlikte kullanabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra Satışı tamamlamak için Sonlandır butonuna tıklayabilirsiniz.

Ders 7 : Detaylı Satış Nasıl Yapılır?

Böylece bu eğitim videosunda Detaylı Tamamla butonunun işlevlerinden bahsetmiş olduk. Bir sonraki eğitim videosunda görüşmek üzere. 

Rate this post
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72