L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Türkiye’de Geçerli Barkod Standartları

Türkiye’de Geçerli Barkod Standartları

Türkiye’de Geçerli Barkod Standartları

Türkiye'de Geçerli Barkod Standartları

Türkiye’de geçerli barkod standartları, ülkemizdeki işletmelerin belirli ölçütlere uymasını sağlayan önemli barkod kriterlerini oluşturmaktadır. Bu sayede ülke içi ticaret akışında barkod problemlerinin önüne geçilerek maksimum verimlilik sağlanır. İşletme çalışanları arasında kavramsal sıkıntılar giderilerek tek tip çalışma ile her türlü işlemi yapabilmesine olanak kılınır. Bu nedenlerden ötürü de Türkiye’de geçerli barkod standartları bulunmaktadır.

İçeriğimizde de sizlere Türkiye’de geçerli barkod standartlarını sunacağız, iyi okumalar dileriz.

Dünyada barkod standartlarını kim beliyor, hiç merak ettiniz mi: Barkod Standartlarını Belirleyen Kuruluşlar

Barkod Standartı Nedir?

Barkod standartı, barkod yapısı üzerine yetkili olan kurumlarca hazırlanan bazı kriterleri içeren standartlardır. Bu standartlar ışığında barkod yapısı kullanılmaktadır. Bu yapı kapsamında barkodlar, ürünlerin tanımlanması ve takip edilmesi için kullanılan bir kodlama sistemidir. Çeşitli genişlikteki dikey çizgilerin bir araya gelmesiyle oluşan bir grafiktir.

Her barkod belirli bir ürünü ya da bilgiyi temsil etmektedir. Böylelikle de işletme çalışanları tarafından ürün hakkında detaylı bilgiye erişmek daha kolay olur.

Ülkemizde Barkod Standartları

Ülkemizde barkod standartları, genel itibariyle 3 kuruluşun belirledikleri üzerinden işlemektedir. Bunlar:

  • EAN-13
  • UPC
  • Code128

Bu kuruluşların yayınlamış olduğu kriterlere göre barkod standartları ülkemizde uygulanmaktadır.

Ülkemizde Barkod Standartları
Ülkemizde Barkod Standartları

EAN-13

Bu barkod sistemi, genellikle perakende ürünlerinde kullanılır. EAN-13, 13 basamaklı bir kod sistemidir ve Türkiye’deki birçok üründe bu barkod tipi kullanılmaktadır.

UPC

UPC özellikle Amerika’da yaygın olarak kullanılan bir barkod sistemidir. Ancak globalleşen ticaret sayesinde Türkiye’deki bazı ürünlerde de UPC barkoduyla karşılaşmak mümkündür.

Code128

Bu barkod tipi genellikle lojistik ve taşımacılık sektörlerinde kullanılır. Paketlerin ve kargoların takip edilmesi için ideal bir sistemdir.

Taşımacılığın gelişmiş olduğu ülkemizde Code128’e sıklıkla rastlamaktayız.

Türkiye’de Barkod Standartlarına Kim Karar Verir?

Türkiye’de barkod standartlarına karar verme yetkisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi (TTSRG)’ne aittir. Bu kuruluşlar, ülkemizdeki barkod sistemlerinin standardizasyonu ve denetlenmesi konularında yetkilidir. Gerekli ölçütler ışığında barkod standartlarına ilişkin kullanım kararları vermektedir.

Özet

Türkiye’de barkod standartları, ticari faaliyetlerin ve lojistik süreçlerin verimli bir şekilde yürütülmesi için kritik bir öneme sahiptir. EAN-13, UPC ve Code128 gibi standartlar, ürünlerin doğru ve hızlı bir şekilde tanımlanmasını ve takip edilmesini sağlar. Bu standartlar hem işletmelerin operasyonlarını kolaylaştırır hem de tüketicilere güvenli ve şeffaf bir alışveriş deneyimi sunmaktadır.

5/5 - (1 vote)
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72