L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Barkod Standartlarını Belirleyen Kuruluşlar

Barkod Standartlarını Belirleyen Kuruluşlar

Barkod Standartlarını Belirleyen Kuruluşlar

Barkod Standartlarını Belirleyen Kuruluşlar

Barkod standartlarını belirleyen kuruluşlar, ülke/bölge/kıta ihtiyaçlarına göre çözümler üretmek amacıyla bulunmaktadır. Bu kuruluşlar, tüm dünya genelinde kullanımda olan barkodlar için belirli standartlar belirlemektedirler. Bu standartlar eşliğinde tüm dünyada aynı ölçütlerde barkod yapısı kullanılmaktadır. Peki barkod standartlarını kimler belirler, ondan bahsedelim.

Barkod Standartları Nedir?

Barkod standartları, dünya genelinde barkod yapısının herkes tarafından kullanılmasını sağlayan ölçütler bütünüdür. Bu ölçütler eşliğinde global olarak herkes aynı yapıyı kullanabilmektedir. Böylelikle barkodlar herkes tarafından kullanılan küresel bir işletme dostu yapısı oluşmuş olur.

Barkod standartları, herkesin kullanmasını sağlayan ölçütlerdir.
Barkod standartları, herkesin kullanmasını sağlayan ölçütlerdir.

Barkod standartlarını aslında genel olarak 3 kuruluş tarafından oluşturulmaktadır:

  • EAN (European Article Numbering)
  • UPC (Universal Product Code)
  • GS1

Tek tek bu 3 kuruluşu inceleyelim.

EAN (European Article Numbering)

EAN, aslen Avrupa’da kullanılan ve GS1 tarafından desteklenen bir barkod sistemidir. Ancak zamanla EAN sistemi global bir öneme sahip oldu ve şu anda dünya genelinde birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır.

EAN kullanım amacı itibariyle ürünlerin kolaylıkla tanımlanabilmesi için tasarlanmış bir kodlama sistemidir. Bu sistem sayesinde perakende satış noktalarında hızlı ve hatasız ürün tanımlaması yapılmasını sağlar. Ayrıca EAN barkodları tüketicilere ürün hakkında daha fazla bilgi sağlama olanağı sunmaktadır.

UPC (Universal Product Code)

UPC, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Kuzey Amerika’da kullanılan bir barkod sistemidir. EAN ile birçok benzerliğe sahip olan UPC, Amerika pazarının özel ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.

UPC barkodları, perakende satış noktalarında ürünlerin hızla tanımlanmasını sağlar. Amerika’da UPC barkod sistemi birçok sektörde standart olarak kabul edilir ve kullanılmaktadır.

GS1

GS1, dünyada barkod standartlarını belirleyen en önde gelen kuruluşlardan biridir. 1974 yılında kurulmuş olan GS1, 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir organizasyondur. Barkodlar aracılığıyla ürünlerin, hizmetlerin ve yerlerin global olarak tanınmasını sağlar.

GS1’in misyonu, tedarik zincirlerini daha verimli ve şeffaf kılmaktır. GS1 standartları kapsamında ürünlerin hızlı ve hatasız bir şekilde tanımlanmasını, takip edilmesini ve otomatik olarak yakalanmasını sağlamaktadır. GS1’in belirlediği bu standartlar sayesinde işletmeler, global tedarik zincirinde daha etkili bir şekilde faaliyet gösterebilirler.

Barkod Standartlarının Önemi

Barkod standartlarının belirlenmesi, global ticaretin sorunsuz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Farklı ülkelerde ve sektörlerde aynı standartlara sahip barkodların kullanılmasıyla uluslararası ticaretin hızlanmasına ve daha şeffaf hale gelmesine olanak tanır. Bu nedenle de GS1, EAN ve UPC gibi kuruluşlar ve sistemler, global ticarette kritik bir rol oynamaktadır.

Barkod Standartlarının Ticarette Önemi
Barkod Standartlarının Ticarette Önemi

Özet

Barkod standartlarını belirleyen kuruluşlar, dünya genelinde birçok ürünün doğru ve hızlı bir şekilde tanımlanmasını sağlar. Bu standartlar, hem işletmelerin hem de tüketicilerin günlük yaşamlarında büyük bir kolaylık sağlar. Barkodların doğru bir şekilde kullanılması, tedarik zinciri yönetiminin daha etkili bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanır.

4/5 - (1 vote)
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

One Response

  1. Barkod standartlarını bilmek yetmiyor çünkü sürekli değişebiliyor. Hangi kuruluşlardan olduğunu öğrenmek güzel oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72