L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Ders 2 : Hızlı Tuş Ayarları

Ders 2 : Hızlı Tuş Ayarları

Ders 2 : Hızlı Tuş Ayarları

hızlı tuş ayarları

Barkod Sistemi - Giriş ve Ön Bilgi

Herkese Merhabalar, Arvesoft eğitimlerine hoşgeldiniz. Bu eğitim videosunda Hızlı Satış Butonları’ndan bahsetmek istiyorum. Hızlı satış butonları, satış işlemi sırasında ürünleri satış listesine daha kolay eklemenizi sağlar. En çok satışını yaptığınız ürünleri veya barkodu olmayan ürünleri bu listeye ekleyebilirsiniz. 

Hızlı satış butonu özelliğini aktif veya pasif hale getirebilirsiniz. Sağ alt tarafta bulunan Ayarlar bağlantısına tıklayın. Açılan pencereden Hızlı Satış butonlarını aktif et seçeneğinin yanındaki kutucuğa tıklayarak bu özelliği aktif veya pasif hale getirebilirsiniz. Ürünleri eklemeden önce kategori oluşturmanız gerekir. Birden fazla kategori oluşturabilirsiniz. 

Kategori eklemek için mavi artı butonuna yani “Yeni Kategori Ekle” butonuna tıklayın. Çok Satılanlar adında bir kategori oluşturmak istiyorum. Kategori ismini yazdıktan sonra Kaydet butonuna tıklayabileceğiniz gibi enter tuşuna da basabilirsiniz. Tekrardan “Yeni Kategori Ekle” butonuna tıklayarak “Barkodsuz Ürünler” adında yeni bir kategori daha oluşturuyorum. 

Bu şekilde iki farklı kategori oluşturduk. Hızlı bir şekilde örnek olması adına Sebze ve Meyve kategorilerini de oluşturuyorum. Kategorileri oluşturduktan sonra kategorilerin altında Yeni Hızlı Buton Ekle adında bir buton aktif hale gelecektir. Bu buton oluşturduğunuz bütün kategorilerin altında bulunacaktır. 

Çok Satılanlar grubuna ürün eklemek için kategoriye bir defa tıklayıp seçili duruma getirin. Kenarlık rengi kırmızı olduğunda kategorinin seçili olduğu anlamına gelir. Seçili olan kategorinin altında yer alan kırmızı artı butonuna yani Yeni Hızlı Buton Ekle butonuna tıklayarak ürünleri seçebileceğiniz ürün listesini açabilirsiniz. Hızlı buton olarak eklemek istediğiniz ürünün daha önce sisteme kayıtlı olması gerekiyor. Hızlı buton olarak eklemek istediğim ürüne çift tıklıyorum. Görmüş olduğunuz gibi seçmiş olduğum ürün Çok Satılanlar kategorisine eklendi.

Birden fazla ürünü tek seferde ekleyebilirsiniz. Tekrardan “Yeni Hızlı Buton Ekle” butonuna tıklıyorum. Ürünlerin sol tarafında bulunan kutucuklara tıklayarak birden fazla ürünü seçebilirsiniz. Ürünlerinizi seçtikten sonra sağ üst tarafta bulunan Kaydet butonuna tıklayın. Görmüş olduğunuz gibi ilgili ürünler seçmiş olduğumuz kategorinin altında listelendi.

Arama ve gelişmiş arama özelliklerini de kullanabilirsiniz. Hızlı Satış Butonu olarak eklemek istediğiniz ürünün barkod numarasını barkod okuyucudan okutarak veya manuel olarak yazarak ürünü bulabileceğiniz gibi ürün adını yazarakta ürünü bulabilirsiniz. Listelenen ürüne çift tıklarsanız ürün hızlı satış butonu olarak ayarlanacaktır. 

Gelişmiş arama özelliğini kullanarak kategoriye göre listeleme yapabilirsiniz. Örneğin oluşturmuş olduğumuz meyve kategorisine bütün meyveleri aktaralım. Öncelikle meyve kategorisini seçiyorum. Daha sonra Yeni Hızlı buton ekle butonuna tıklıyorum. Gelişmiş arama butonuna tıklıyorum. Kategoriyi meyve olarak seçiyorum. Böylece kategorisini meyve olarak ayarladığım tüm ürünler listelendi. Aynı kategorideki tüm ürünleri hızlı satış butonu olarak ayarlamak istediğimden dolayı kutucukların üstünde bulunan alana bir defa tıklıyorum. Görmüş olduğunuz gibi tüm ürünler seçildi. Kaydet butonuna tıklayarak seçilen tüm ürünleri hızlı satış butonu olarak ayarlıyorum.

Aynı ürünü birden fazla kategoriye ekleyebilirsiniz. Örneğin çok satılan bir meyve vardır. Bu ürün hem meyve kategorisinde hemde çok satılanlar kategorisinde kullanılabilir. Eklemiş olduğunuz hızlı satış butonlarına bir defa tıkladığınız takdirde ilgili ürün satış ekranına eklenecektir.

Hızlı satış butonu olarak ayarladığınız ürünlerin resimli olarak görünmesini istiyorsanız ürün düzenleme penceresinden ürünlere resim eklemeniz gerekir. Bu işlemi barkod modülü üzerinden de yada muhasebe programından yapabilirsiniz. Resim eklemek istediğiniz hızlı satış butonuna bir defa tıklayın. İlgili ürün satış ekranına eklendikten sonra sol tarafta bulunan çizgili butona tıklayın. Bu buton ilgili ürünü düzenlemenizi sağlayan pencereyi açar. Diğer Bilgiler bağlantısına tıklayın. Alt tarafta bulunan Resim Seç butonuna tıklayın. Eklemek istediğiniz resmin konumuna gittikten sonra resme çift tıklayın. Daha sonra sağ alt tarafta bulunan Güncelle butonuna tıklayın. Görmüş olduğunuz gibi ilgili ürüne resim ekleyerek daha iyi bir görünüm elde ettik. Bu işlemi yaptıktan sonra hızlı satış butonunda resim görünmüyorsa programı yeniden başlatmanız gerekir. 

Çok Satılanlar ve meyve kategorilerine hızlı satış butonlarını ekledik. Diğer kategorilere de aynı işlemi uygulayarak hızlı satış butonları ekleyebilirsiniz. İlk kategorinin sağ tarafında “Hızlı Buton Ayarları” butonu bulunur. Bu butona tıklayarak kategori ve ürünler ile ilgili değişiklikler yapabilirsiniz. Kategori Listesinde oluşturmuş olduğunuz tüm kategoriler listelenir. Fare imlecini kategorilerin üstüne götürdüğünüzde aktif hale gelen butonlar göreceksiniz.

Güncelle butonuna tıklayarak kategori adını değiştirebilirsiniz. Kategori ismini yazıp Kaydet butonuna tıkladıktan sonra kategori ismi güncellenecektir. Yukarı Taşı ve Aşağı Taşı butonlarını kullanarak kategorilerin sırasını belirleyebilirsiniz. Örnek olması adına Çok Satılanlar kategorisinin Barkodsuz Ürünler kategorisinden sonra gelmesi için Aşağı Taşı butonuna tıklıyorum. Görmüş olduğunuz gibi işlem başarıyla gerçekleşti. 

Kategori Adına çift tıklayarak kategoriye ait hızlı satış butonlarını görüntüleyebilirsiniz. Yukarı Taşı ve Aşağı Taşı butonlarına tıklayarak ürünler arasında sıralama yapabilirsiniz. Hızlı Satış Butonlarının boyutunu da ayarlayabilirsiniz. Sağ alt tarafta bulunan Ayarlar butonuna tıklayın. Menüden “Hızlı Buton Ayarları” seçeneğine tıklayın. Buradaki değerleri küçültüp büyüte bilirsiniz. Ayrıca Butonlar üzerinde bulunan yazının boyutunu da değiştirebilirsiniz. Değişiklikleri yaptıktan sonra Kaydet butonuna tıklayın. Görmüş olduğunuz gibi yapmış olduğumuz değişikliklere bağlı olarak hızlı satış butonlarının boyutu değişti.

Hızlı satış butonlarının boyutuna ve kullandığınız ekranın genişliğine bağlı olarak hızlı satış butonları belli bir adetten sonra sayfada daha fazla yer kaplamaması için otomatik olarak ayarlanır. Yeni hızlı satış butonları oluşturarak göstermek istiyorum. Sağ tarafta bulunan kaydırma çubuğuyla veya faredeki tekerlekle aşağı ve yukarı doğru hızlı satış butonlarını görüntüleyebilirsiniz. Yeni hızlı buton ekle butonunu da en altta görebilirsiniz. 

Son olarakta hızlı satış butonlarını ve kategorileri nasıl silebileceğimize bakalım. Hızlı satış butonlarını silmek için hızlı satış butonlarının sağ üst tarafında bulunan çarpı yani sil butonuna tıklayın. Açılan uyarı penceresinde Evet butonuna tıkladığınız takdirde ilgili Hızlı Satış Butonu silinecektir. Aynı işlemi Kategoriler için de yapabilirsiniz. Kategorilerin sağ üst tarafında bulunan çarpı yani Sil butonuna tıklayın. Daha sonra açılan uyarı penceresinde evet butonuna tıkladığınız takdirde ilgili kategori ve kategori ile ilişkili tüm hızlı satış butonları silinecektir.

Ders 2 : Hızlı Tuş Ayarları

Böylece bu eğitim videosunda hızlı satış butonlarından bahsetmiş olduk. Bir sonraki eğitim videosunda görüşmek üzere.

Rate this post
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72