L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Ders 11 : Günlük Raporlar – Satışlar

Ders 11 : Günlük Raporlar – Satışlar

Ders 11 : Günlük Raporlar – Satışlar

l10-barkod-gunluk-raporlar

Barkod Sistemi - Günlük Raporlar | Satışlar

Herkese merhabalar. Arvesoft eğitimlerine hoşgeldiniz. Bu eğitim videosunda Günlük raporları nasıl görüntüleyebileceğinizi göstermek istiyorum. Günlük raporlar belirlemiş olduğunuz gün devir saatine göre ayarlanır. Ve sadece içinde bulunduğunuz günün satış raporlarını görebilirsiniz. Satış raporları her gün gece saat üçte sıfırlanır. Tabi isterseniz bu saati değiştirebilirsiniz. 

Günlük Raporları açmak için barkod alanının sol tarafında bulunan Günlük Raporlar butonuna tıklayabileceğiniz gibi klavyeden F1 tuşuna basarak ta Günlük Raporları görüntüleyebilirsiniz. 

Günlük Raporlarda bugün yapmış olduğunuz tüm satışların raporlarını görebilirsiniz. Bu eğitim videosunda sağ tarafta bulunan Satışlar bölümünden bahsetmek istiyorum. Bu alanda Nakit Satış, Kredi Kartı ile Satış ve Vadeli Satış tutarlarını görebilirsiniz. İlgili ödeme türleriyle satış yaptığınızda bu alanda satış tutarları görünür. Örneğin bugün Kredi Kartı ile satış yapmamışsanız bu alanda Kredi Kartı ile Satış bilgisini göremezsiniz. Bu durum diğer ödeme türleri için de geçerli.

Orta bölümde Toplam satış tutarı ve iade toplam tutar bilgisi bulunur. Toplam Satış tutarı; Nakit satış, Kredi Kartı ile Satış ve Vadeli Satışın toplanması ile elde edilir. 

Alt bölümde ise Net satış tutarı, Toplam tahsilat ve Ortalama Kar bilgisi bulunur. Net Satış, Toplam satış tutarından iade tutarının çıkarılması ile elde edilir. 

Toplam Tahsilat bilgisi ise Nakit Satış ve Kredi Kartı ile satış tutarlarının toplanması sonucu elde edilir. Yani toplam tahsilat kısmında vadeli satış tutarı hesaplanmaz. Çünkü bu tutar vadeli olduğundan henüz tahsil edilmemiştir. 

Ortalama Kar bilgisinde Net satıştan ne kadar kar elde edildiği bilgisi tutulur. Bunu hem ₺ hem de yüzde olarak görebilirsiniz. Kar raporların doğru olması için mutlaka ürünlerin alış ve satış fiyatının girilmiş olması gerekir. Eğer alış fiyatını belirlemediğiniz ürünleriniz varsa kar oranı çok yüksek görünecektir. Çok fazla kar yaptığınızı farkettiğiniz durumlarda ürün alış fiyatlarını kontrol etmelisiniz. 

L10 Ön Muhasebe programından yapılan satışlar, tahsilatlar ve iadeleri de bu raporda görebilirsiniz. Tabi bu raporların doğru bir şekilde çalışması için bilgisayarın tarih ve saatinin doğru olması gerekir.

Son olarak Ayarlar sayfasından Gün Devri saatini nasıl belirleyebileceğinizi göstermek istiyorum. Sağ alt tarafta bulunan Ayarlar seçeneğine tıklayın. Sol menüden Diğer Ayarlar seçeneğine tıklayın. Gün Devri Saati alanından devir saatini belirleyebilirsiniz. Örneğin gece 12’den ertesi günün gece 12 ’sine kadar olan satış raporlarının günlük raporlarda görünmesini istiyorsanız ilk seçenek olan sıfır sıfır( 00:00 ) seçeneğini kullanabilirsiniz. Gece 1 den ertesi günün gece 1’ine kadar olan satış raporlarının görünmesini isterseniz de 01.00 seçeneğine tıklamanız gerekir. Belirleyeceğiniz saatte satış raporları sıfırlanacaktır. Yapılan değişikliklerin aktif duruma gelmesi için sağ alt tarafta bulunan Kaydet butonuna tıklamanız gerekir. 

Ders 11 : Günlük Raporlar | Satışlar

Böylece bu eğitim videosunda günlük satış raporlarını nasıl görüntüleyebileceğinizi göstermiş olduk. Bir sonraki eğitim videosunda görüşmek üzere.

Rate this post
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72