L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Barkodlu App Plaka Nedir?

Barkodlu App Plaka Nedir?

Barkodlu App Plaka Nedir?

Barkodlu App Plaka Nedir

Barkodlu App plaka, Türkiye’de araç plakaları ile ilgili alınan kararla popülerleşmiştir. 2024 itibariyle de trafikteki araç plakalarında karekod kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Bu yeni uygulama araç plakalarına eklenen 15 x 15 mm boyutlarındaki bir karekod ile aracın seri numarası, üretim detayları gibi bilgileri içerecek şekilde tasarlanmıştır.

Barkodlu App plaka sayesinde ilgili görevliler araçla ilgili bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde erişebileceklerdir. Ayrıca bu sistem sürekli güncellenebilir bir bilgi kaynağı olarak işlev görecek böylece trafik kontrolü daha etkili bir şekilde yapılabilecektir​​.

Barkodlu App plaka görünümü
Barkodlu App plaka görünümü

Barkodlu App Plaka Kullanım Amacı Nedir?

Barkodlu app plaka kullanılmasının nedeni, trafik güvenliğini artırmayı ve sahte plaka kullanımını önlemeyi amaçlamaktadır. Trafiğe yeni çıkan araçlar için bu plakalar zorunlu olup satış veya çekme belgesi yenileme gibi durumlarda yeni plaka çıkartan araç sahipleri de bu karekodlu plakaları kullanmak zorundadır.

Ancak mevcut plakalar için henüz bir değişim zorunluluğu bulunmamaktadır. İlerleyen dönemlerde genel bir denetim ve teknolojik adaptasyon sağlamak adına bu tür plakaların zorunlu hale getirilmesi mümkün olabileceği düşünülüyor.

Barkodlu App Plaka Dışında Farklı Bir Plaka Kullanılabilir mi?

APP plaka” olarak bilinen ve özellikle araç görünümünü değiştirmek isteyenler tarafından tercih edilen standart dışı plakaların kullanımı yasaktır. Bu plakalar TÜVTÜRK plaka standartlarına uymadığı için araç muayenelerinden geçememekte ve kullanımları durumunda ağır cezaları beraberinde getirmektedir.

2024 yılı itibarıyla standart dışı plakalar için belirlenen idari para cezası 2.647 TL’dir. Ancak ceza 30 gün içerisinde ödenirse %25 indirim uygulanarak ceza miktarı 1.985,25 TL’ye düşmektedir.

Özet

2024’ten itibaren Türkiye’de barkodlu app plaka kullanımı zorunlu olacak. Bu trafik kontrolünü kolaylaştıracak ve sahte plaka sorununu azaltmayı hedefleyecek bir adımdır. Ayrıca standart dışı “APP plaka” kullanımı yasaklanacak ve bu kurala uymayanlara ağır cezalar uygulanacak​​​​.

5/5 - (1 vote)
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72