L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?

Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?

Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?

Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?

Barkod sistemi nasıl çalışır adlı içeriğimizde siz değerli işletme sahiplerine barkod sisteminin nasıl çalıştığını anlatacağız. Barkod sistemi aslında sanılanın aksine oldukça basit bir yazılımdır ve işletme sahipleri kolay bir şekilde bu sistemi kullanabilir. Tabii her şeyden önce sistemin çalışması için belli başlı cihazlara ihtiyaç duyulur.

Örneğin barkod sistemini kullanabilmeniz için temel ya da orta düzeyde bir bilgisayara sahip olmanız gerekmektedir. Bunun dışında yazıcı ve barkod okuyucu cihaza da ihtiyaç duyacaksınız. Bu cihazlara sahip olduktan sonrası ise aslında çok daha kolay.

İlgili cihazları temin ettikten sonra yapmanız gereken tek şey bir barkod yazılımı edinmektir. Bu barkod yazılımını bizlerle iletişime geçerek edinebilir ve dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Barkod yazılımı ya da barkod programını bilgisayarınıza indirdikten sonra yapmanız gereken tek şey yazıcı ve barkod okuyucu cihaz ile entegre hale getirmektir. Bütün bu aşamalardan sonra barkod sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bunların dışında bilindiği gibi barkod sistemi, barkod okuyucu cihazın ürün üzerinde yer alan barkod etiketini okumasıyla gerçekleşir. Barkod tarandıktan sonra ilgili ürün ile alakalı her bilgi direkt olarak ekrana yansımaktadır.

Fiyat bilgisi, adet sayısı ve stok durumunu ilgili ekranda gören çalışanlar da barkod sistemi ile birlikte daha iyi bir şekilde hizmet vermektedir. Oldukça zor ve karmaşık olarak kabul edilen barkod sistemi, aslında hiç de görüldüğü gibi değildir ve pratik bir şekilde çalışır.

Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?
Barkod sistemi nasıl çalışır adlı görselde sistemin barkod okuyucu ile çalışma tarzı gösterilmektedir.

Barkod Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Her ne kadar barkod sistemleri sık sık kullanılsa da birçok işletme, çok fazla araştırma yapmadan barkod sistemi satın almakta ve sonrasında pişman olmaktadır. İşletme sahipleri, işletmenin ne tarz bir barkod sistemine ihtiyaç duyduğunu bilmeli ve buna göre hareket etmelidir. İşte barkod sistemi alırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Barkod sisteminin birçok farklı çeşidi vardır ve çoğu barkod sistemi oldukça donanımlı olabilirken bazı sistemler ise basit kalmaktadır. Eğer küçük bir işletme sahibiyseniz şimdilik çok donanımlı bir sisteme ihtiyaç duymayacaksınızdır. Yani işinize yaramayacak donanımlı bir sistem edinerek gereksiz maliyet yaratmak yerine firmamız aracılığıyla kendinize en uygun sistemi bulabilirsiniz,
  • Bunun dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yazıcı seçimidir. Eğer yine çok üst düzey bir işletmeye sahip değilseniz lazer yazıcı bile kullanabilirsiniz. Üstelik firmamızın sizlere sunduğu barkod programı sayesinde yazıcı kullanmanız şart olmadığı için bu noktada en iyi seçimi işletmenizin durumunu da göz önünde bulundurarak sizin yapmanız gerekmektedir,
  • Barkod sistemi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kapsamlı bir barkod programı kullanmanızdır. Bu sayede çok daha verimli bir şekilde hizmet verebilirsiniz. Ayrıca eğer aklınızda barkod sistemi nasıl çalışır gibi sorular varsa web sitemizde yer alan eğitici içeriklere göz atabilirsiniz.

Barkod sistemi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur aslında firmanın müşteriye verdiği değer ve hizmet kalitesi olmalıdır. Çünkü barkod sistemleri donanımdan çok yazılımsal bir araçtır ve yazılımsal sorunları çözmek müşteri hizmetlerinin görevidir. Bu yüzden firmamız gibi müşterisine değer veren firmalar ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Bakmak isterseniz barkod oluşturma programı içeriğimize bu linkten ulaşabilirsiniz.

Barkod Sisteminin En Önemli Ögesi Nedir?

Barkod sisteminin vazgeçilmez öğesi olan barkod, bir nevi etiket gibidir ve işletmede satışı yapılan ürünlerin üzerinde yer alır. Ürün ile ilgili neredeyse her bilgi barkodun üzerinde yer alır ve etiket, barkod okuyucu cihazla tarandıktan sonra ilgili bilgiler direkt olarak bilgisayar ekranında yer almaktadır.

Böylelikle çalışanlar çok daha pratik bir şekilde hizmet verebilir ve müşteriler de aldıkları hızlı hizmet ile daha tatmin bir şekilde işletmeden ayrılır. Genelde sık sık işletmeler tarafından kullanılan barkod, sistemlerin teknolojiye bağlı olarak sürekli gelişmesinden sonra artık hayatın hemen hemen her alanında kullanılmaya başlanmıştır.

Öyle ki artık rutin hayatın sıradan bir parçası olan barkod, QR kod gibi farklı şekillere de evrilmiştir.

Barkod Sistemi Nasıl Çalışır?
Barkod sisteminin nasıl çalıştığını gösteren en iyi görsel, barkodu tarayarak önceden girilmiş bilgiye ulaşıyor.

Barkod, okutulduğu anda ürün ile ilgili bütün bilgilerin çalışan tarafından görülmesini sağlayan özel bir etikettir. Bu etiket sayesinde çalışanlar, ürünün fiyatını, adetini ve stok durumunu anında görüntüleyebilir. Oldukça hızlı ve pratik olan barkod sistemi sayesinde artık hız sorunu ortadan kalkmıştır.

İlgili ürün hakkında fikir sahibi olmak için yapmanız gereken tek şey, barkod okuyucu cihaz kullanarak barkodu okutmaktır. Son olarak barkod etiketi, çeşitli barkod programları aracılığıyla dizayn edilir ve farklı yazıcı türlerinden çıkarılabilir. Yani hem kullanımı hem de üretimi oldukça kolaydır.

Tek yapmanız gereken kullandığınız programla ürünlerine en uygun barkod etiketini oluşturmak ve sonrasında yazdırmaktır.

Barkod Sistemi Kurmak İçin Gerekli Olan Donanımların Özellikleri

Bildiğiniz üzere barkod sistemi için gerekli olan donanımların özellikleri kullanmak istediğiniz alana göre oldukça değişken olmaktadır. Bunun sebebi kullandığınız niteliğine kalitesine bağlı olmasıdır. Gelin özelliklere bakalım:

Gerekli DonanımlarÖzellikleri
Bilgisayarİşlemci en önemli etkendir ve ortalama seviyede bir işlemci işinizi yeteri kadar görecektir.
YazıcıBarkod çıkarmak için gerekli olan bu donanım, barkod sisteminin vazgeçilmezidir.
Barkod OkuyucuYazdırdığınız barkodların okunmasına yaramaktadır.
Barkod ProgramıÜrünleri barkoda kaydetmek için gerekli olan en önemli donanımdır.
Barkod sisteminin çalışması için gerekli donanımların özellikleri

Unutmayın ki bu fiyatlar firmadan firmaya göre değişiklik göstermekte olup ortalama fiyat aralıklarıdır. Sağlıklı fiyat bilgisi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Özet

Bu içeriğimizde siz kıymetli işletme sahiplerinin barkod sistemi nasıl çalışır sorusuna naçizane bilgilerimiz ile cevap vermeye çalıştık. Yukarıda okuduğunuz bilgiler güncel bilgilerdir. Sonuç olarak çalışma prensibi zor olmayan barkod sistemi gerekli donanımlar ile tamamen ve doğru olarak çalışmaktadır.

Barkod sistemi için neler gerekli?

Barkod sistemi için gereken donanımlar bilgisayar, yazıcı, barkod okuyucu ve barkod programıdır.

Barkod nasıl yazdırılır?

Uygulamadan oluşturduğunuz barkodu, herhangi bir barkod yazıcısına göndererek barkodun çıktısını alabilirsiniz.

Rate this post
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72