L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Barkod Okuyucu Sistem

Barkod Okuyucu Sistem

Barkod Okuyucu Sistem

Barkod Okuyucu Sistem

Barkod okuyucu sistem, işletmeler arasında oldukça popüler olan teknolojilerin başını çekmektedir.  Günümüzde artık ürün takibi yapmak daha da zorlaşmış ve bu durum beraberinde işletmenin zarar edebileceği bazı problemleri getirmiştir.

Bütün bu problemleri önlemek ve işletmenin daha verimli hizmet vermesini sağlamak için barkod okuyucu sistem kullanılmaya başlanmıştır. Barkod okuyucu sistem, her ne kadar daha çok market ve bakkal tarzı işletme yerlerinde kullanılsa da aslında bu cihazın kullanım alanı sanıldığından çok daha geniştir.

Öyle ki şirket ve depolarda bile barkod okuyucu sistem kullanılmaktadır. Yani ürün girişi ve takibinin zor olduğu işletme ve firmalar, bu sorunun üstesinden barkod okuyucu sistem ile gelmektedir. İnsan kaynaklı oluşan hataları önleyerek daha verimli hizmet vermenizi sağlayan bu sistemler, üretim, toplama, paketleme ve satış esnasında görevlilerin işini kolaylaştırmaktadır.

Barkod okuyucu sistemlerde süreç tamamen otomatik bir şekilde ilerlediği için bir hata ile karşılaşma oranı çok düşüktür. Bununla birlikte görevlilerin vakit kaybı azalacağından çalışma verimlerinde artış gözlenmektedir. Yani düşük hata yüzdeleri ile çok daha verimli bir şekilde hizmet vermek, barkod okuyucu sistem ile mümkündür.

Barkod Okuyucu Sistem Nasıl Çalışır?

Oldukça teknolojik ve gelişmiş olan barkod sistemi kullanmak için sanılanın aksine büyük donanımlara ihtiyaç duymazsınız. Başlangıç için giriş ya da orta seviye bilgisayar, barkod okuyucu ve yazıcı gibi cihazlar yeterli olacaktır. Eğer bu cihazlara sahipseniz, geriye sadece barkod sistemini kullanacağınız bir firma seçmek kalıyor. Barkod okuyucu sistem için gerekli olan ekipmanlar aşağıda yazılan gibidir.

  • Düşük veyahut orta seviye bir bilgisayar / tablet / dizüstü
  • Barkod Okuyucu
  • Barkod Oluşturma Programı
  • Barkod yazıcı

Bunlar herhangi barkod okuyucu sistemin çalışması için gerekli olan ana elamanlardır. Bunlardan herhangi birisi olmadığında barkod sisteminiz yüksek verimde çalışmayacaktır.

Barkod okuyucu sistemin çalışma şekli aslında verilerin giriş tarzına bağlıdır. Bunun yanı sıra işletmede satışa sunulacak her ürünün bir barkod etiketine sahip olması gerekmektedir. Barkod etiketi, barkod okuyucu tarandıktan sonra stok ve fiyat bilgisi görevli tarafından kolayca görülebilir. Bu durum da hem görevlinin işini daha kolay yapmasına hem de işletmenin daha pratik hizmet vermesine katkı sağlar.

Bunların dışında barkod okuyucu tarafından taranan verilerin daha doğru analiz edilebilmesi, kullandığınız cihaz ve yazılımın kalitesine göre değişiklik göstermektedir.  Bunun yanı sıra işletmenizde görülen dengesiz oranlar ve düzensiz stoklar, artık barkod sistemi sayesinde ortadan kalkacaktır. Yani barkod okuyucu sistem ile en iyi hizmeti vermek ve maksimum kar oranı elde etmek artık daha kolay.

Barkod Okuyucu Sistem
Barkod okuyucu sistem sadece kar amacı güden yerlerde değil, hizmet sektöründe de kullanılabilir.

Barkod Okuyucu Sistem Fiyatları Ve Düzeyleri

Günümüzde işletmelerin vazgeçilmezi olan, onların yaptıkları işin verimini kat kat arttıran hem vakit hem nakit kazancı sağlayan barkod okuyucu sistem fiyat olarak çok fazla değişkendir. Bunun en büyük sebebi bu sistemi dizerken kullandığınız donanımların kalitesine bağlıdır.

Ucuz bilgisayar ve pahalı bilgisayar gibi düşünebilirsiniz. Temelde aynı niteliklere sahiptirler ancak işleri biraz karıştırsanız pahalı bilgisayarın işinize daha çok yaradığını göreceksiniz. Gelin barkod okuyucu sistemi düzeylerine aşağıdaki tablodan bakalım.

Barkod okuyucu sistem düzeyleriKullanıldıkları alanlar/işletmeler
Giriş düzey barkod okuyucu sistem FiyatlarıKüçük esnaflar
Orta düzey barkod okuyucu sistem fiyatlarıZincir marketler
İleri düzey barkod okuyucu sistem fiyatlarıLojistik firmaları
Barkod okuyucu sistem fiyatları ve düzeyleri

Yukarıda bahsettiğimiz düzeyler barkod okuyucu sistem düzeyleridir. Bu düzeyler tabii ki yalnızca birer örnektir. İş yoğunluğunuza göre seçeceğiniz barkod sistemi düzeyi de değiştirilebilir.

Barkod Okuyucu Sistemin İşletmenize Sağladığı Faydalar

Barkod okuyucu sistem sayesinde işletmeniz adeta seviye atlayacaktır. Bu sistemin beraberinde getirdiği fayda ve avantajlar, her işletme için büyük önem arz etmektedir. İşte barkod okuyucu sistemin faydaları:

  • Her şeyden önce bu sistem sayesinde bütün kontrol sizin elinizde olacaktır. Veriler sisteme girildiği andan itibaren takip eden bütün süreçten haberiniz olur. Sevkiyat, satış, envanter gibi konularda da kolayca kontrol yapabileceğiniz için herhangi bir hırsızlık olayının da önüne geçmiş olursunuz. Bunun yanı sıra işletmeler, barkod okuyucu sistem sayesinde stokları güncel tutabileceği için müşteriye geç sevkiyat yapmanın da önüne geçmiş olur,
  • Barkod okuyucu sistem sayesinde envanter sayımı oldukça kolaylaşmıştır. Bu sayede firmalar envanter doğruluğundan da daha emin olmuştur. Bununla birlikte de gereksiz stok yapılmanın önüne geçilir ve ihtiyaç kadar stok tutulur. Böylece müşteriye elde olmayan ürünlerin temini nedeniyle geç sevkiyat yapılmamış olur,
  • İşletmeler, genelde insan hatası nedeniyle büyük zarar edebilmektedir. Barkod sistemi sayesinde insan kaynaklı hataların da önüne geçilmiş olur. Verilerin girişi, stok takibi, ürün satışı, fiyat bilgisi vb. işlemlerin manuel yapılması, büyük hatalara neden olabilmektedir. Bu nedenle artık neredeyse her işletme barkod sistemi kullanıyor ve hız faktöründen zaman kaybetmeden doğru bir şekilde hizmet verebiliyor.
  • Son olarak müşteri memnuniyetine ulaşmanın en önemli unsurları arasında barkod okuyucu sistem bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde işletmeler çok daha şeffaf ve hızlı bir şekilde hizmet verir ve müşteriler de mutlu bir alışveriş deneyimi ile eve döner.

Maddelere genel olarak baktığımızda barkod sisteminin faydaları özet olarak size ve çalışanlarınıza vakit kazandırarak işletmenizin verimini arttırmak diyebiliriz.

Ayrıca barkod sisteminin faydaları adlı içeriğimize bakarak bu konu hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Barkod Okuyucu Sistem
Barkod okuyucu sistem hastanelerde ve laboratuvarlarda sıklıkça kullanılmaktadır.

Özet

Barkod okuyucu sistem, ürünlerin takibini yapmanızı ve daha kolay yönetmenizi sağlayan önemli bir yazılımdır. Bu sistemde nesneler otomatik olarak tanımlanır ve veriler buna göre işlenir. Tanımlanan verilerin doğrudan bilgisayara aktarılmasını ve görevlinin daha kolay işlem yapmasını sağlayan bu sistemler sayesinde artık hizmet sektöründe yönetim, daha kolay ve pratik bir hale gelmiştir.

Barkod okuyucu nasıl çalışır?

Barkod okuyucu, barkodun üzerine bir ışık göndererek aradaki boşlukların ışığı yansıtma derecelerine göre çözümleyip bilgileri aktarması ile çalışır.

Barkod nasıl kaydedilir?

Ürününüze oluşturduğunuz barkodu, barkod sisteminize kaydetmek için bir barkod oluşturma programına ve sisteme sahip olmanız gerekmektedir. Barkod okuyucu ile barkodu okutup ürünü sisteminize kaydedebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72