L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Kütüphane Barkod Sistemi

Kütüphane Barkod Sistemi

Kütüphane Barkod Sistemi

Kütüphane Barkod Sistemi

Kütüphane Barkod Sistemi kitapların alındığı ve verildiği tarihleri, herhangi bir kitabın kütüphanenizde bulunup bulunmadığı gibi bilgileri elinizde tutmaya, bu bilgileri dijital ortama kaydederek kaybolmamasını sağlayan ve kütüphanenize vakit kazandıran önemli araçlardan birisidir. Bilindiği gibi kütüphaneler, en çok işlem yapılan yerlerden bir tanesidir. Günde yüzlerce kişi kitap almakta ve süresi dolunca da teslim etmektedir. Bu gibi meşakatli ve vakit alan işlemlerin kontrolü ve takibi de çoğu zaman zor olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise devreye kütüphane barkod sistemi giriyor. Bu sistem sayesinde kütüphane görevlileri, ödünç alınan ve teslim edilen kitapları kolayca takip edebilmektedir. Ayrıca kütüphane barkod sisteminin kullanımı oldukça kolay ve pratik olduğu için hiçbir kütüphane görevlisi bu sistemi kullanırken zorluk çekmeyecektir.  

Bunların dışında kütüphane barkod sistemi kurulumu için de büyük donanımlara sahip cihazlara ihtiyacınız yoktur. Giriş ya da orta seviye barkod okuyucu, bilgisayar ve yazıcı gibi cihazlarla bu sistemi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özel bir yazılım olan kütüphane barkod sistemi, cihazlarınız ile kolay bir şekilde entegre edilir ve hemen sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. 

İkinci el barkod sistemi fiyatları 2023 içeriğimize tıklayarak 2. el barkod sistemi fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Barkod Sistemi Ne İşe Yarar? 

Genelde market ya da bakkal gibi para akışının yoğun olduğu işletmelerde rastlanılan barkod sistemlerinin kullanım alanı aslında sanıldığından çok daha geniştir. Öyle ki son yıllarda kütüphanelerde de artık barkodlu sisteme geçilmiştir. Barkod sistemi sayesinde ürünlerin takibi çok daha kolay bir şekilde yapılır ve bu sayede belli başlı kayıpların önüne geçilmiş olur. 

Kütüphane barkod sistemi sayesinde ödünç alınan ve teslim edilen kitaplar karıştırılmaz, teslim edilmeyen kitaplar anında fark edilir ve bütün kitapların kimlere verildiğinin kontrolü kolay bir şekilde yapılabilir. Bütün bunlara ek olarak bu sistem sayesinde görevliler de çok daha pratik bir şekilde hizmet verebilmektedir. Barkod sisteminin arayüzü oldukça basittir ve kullanımı da kolaydır. Bu sayede görevlilere de özel bir eğitim verilmesine gerek kalmaz. 

Tüm bunların dışında kütüphane barkod sistemi kullanmak eski usül el ile tek tek kitapları kaydetmek ve üyelerin takibini deftere kaydetmekten daha avantajlıdır. Özellikle kütüphane gibi yerlerde bulunan eserler oldukça geniş bir yelpazede sunulduğu için sadece kitap ödünç alınmaz. Bunun dışında CD, DVD ya da ansiklopedi gibi farklı tarzda kitapların ve dijital elemanların kiralanması da bulunmaktadır. Bu durumda da yine devreye barkod sistemi girmektedir. Yani sadece kitaplara değil, kütüphanede bulunan her esere barkod yansıtarak büyük bir yükten kurtulabilirsiniz. 

Son olarak kütüphane barkod sistemi, bütün ürünlerin takibinin kolay bir şekilde sağlanması dışında aynı zamanda üyeleri de yakından takip etmenize olanak sağlar. Bu sayede bütün kontrol sizin elinizde olur. Yani bu sistem, kısacası bütün kontrolün sizin elinizde olmasını sağlamaktadır.  

Kütüphane Barkod Sistemi
Kütüphane barkod sistemi eser girişi ve çıkışını takip etmek için oldukça yararlıdır.

Neden Kütüphane Barkod Sistemi? 

Kütüphane barkod sistemi işlemlerinizi en kısa ve hızlı yoldan halletmenizi sağlayan insanlığın geliştirdiği önemli araçlardan birisidir. Kütüphaneler, en çok işlem yapılan yerlerden bir tanesidir ve bu durum büyük karışıklıklara neden olabilmektedir. Oluşan bu karışıklıklar sonucu da bazı eserler kaybolabilir. Her ne kadar bazı kütüphaneler, geleneksel sistemden vazgeçmeyerek barkod sistemini kullanmak istemese de artık günümüz şartlarında barkod sistemi kullanmak bir şart haline gelmiştir.  

Herhangi bir karışıklık ve eser kaybı olmaması adına kütüphane barkod sistemi kullanmak oldukça önemlidir. Bu sistem sayesinde hem kitapların hem de üyelerin takibi yapılır ve bu sayede çok daha verimli bir şekilde hizmet edilebilir. Bütün bu takip işlerinin arasında görevlilerden tam anlamıyla verim alınamayabilir. Bu tarz durumları barkod sistemi kullanarak önleyebilirsiniz. 

Okul kütüphanesi barkod sistemi de son zamanlarda oldukça tercih edilen sistemlerdendir. Bilindiği gibi okul kütüphanelerinde de günde yüzlerce işlem yapılmakta ve bu durum takip işlemini zorlaştırmaktadır. Firmamızın sağladığı sistem ile bütün karışıklığa son verebilirsiniz. 

Kütüphane Barkod Sisteminin Avantajları 

Kütüphane barkod sisteminin avantajları hem üyeler hemde kütüphane için oldukça fazladır. Bunun sebebi her şeyin dijital ortama kayıt olması ve çok kısa sürede işlem yapılmasından kaynaklanmaktadır. Gelin kütüphane borkod sisteminin avantajlarına hep birlikte bakalım 

  • Üyeler için aldıkları eserlerin gün ve saat olarak girilmesi ve takibinin kolay yapılması. 
  • Kütüphane yönetimi için eserlerin kaybolmaması. 
  • Eser hırsızlığına engel olması 
  • İsim benzerliği vb. Durumlarda karışıklık yaşanmaması 
  • Eserlerin kaydının çok rahat ve kısa sürede yapılabilmesi 

Yukarıda saydığımız kütüphane borkod sistemi avantajlarının yalnızca birkaçıdır. Vaktin nakit olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu barkod sistemi ile vaktinizden tasarruf sağlayarak gününüzü çok daha verimli bir hale getirebilirsiniz. 

Kütüphane Barkod Sistemi
Kütüphaneden ödünç alınan eserlerin kontrolü için birebirdir.

ÖZET 

Son olarak bu sistem sayesinde artık kitap kaybı yaşamaya son verebilirsiniz. Kütüphane barkod sistemi ile birlikte ödünç verilen ya da teslim alınan kitapların listesi çıkarılır ve takibi kolaylaştırılır. Böyle bir durumda da kütüphane görevlilerinin kitapları sık sık kontrol etmesine gerek kalmamaktadır. Yani kütüphane barkod sistemi ile bütün işler artık çok daha kolay bir şekilde yürüyor. 

Kütüphane barkod sistemi nasıl kurulur?

Gerekli donanım ve yazılıma sahip olduktan sonra kütüphane barkod sistemi kurmak oldukça kolay bir işlemdir.

Barkodlu ürün güvenilir mi?

Barkod genelde ürünlerin orijinalliğini sorgulamak için kullanılsa da sahte barkodlar üretilebilir.

5/5 - (6 votes)
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72