L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Barkod Sistemi Veri Güvenliği Nasıl Sağlar?

Barkod Sistemi Veri Güvenliği Nasıl Sağlar?

Barkod Sistemi Veri Güvenliği Nasıl Sağlar?

Barkod Sistemi Veri Güvenliği Nasıl Sağlar

Barkod sistemi veri güvenliği, işletme sahipleri için büyük önem arz eden konular arasında yer almaktadır. Program içeriğinde yer alan işletme bilgilerinin sızması durumunda hem finansal hem de yasal bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu nedenle de barkod sistemi veri güvenliği sağlanması gerekir. Güvenlik için de yapmanız gerekenler aslında çok basittir.

Günlük yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız barkodlar, aslında sadece bir ürünü hızlı bir şekilde tarayıp ödememizi sağlayan araçlar değildir. Barkod sistemleri veri güvenliği açısından da oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

O halde barkod sistemi veri güvenliği üzerine sizlere daha detaylı bilgiler verelim.

Veri Güvenliği ve Barkod Sistemleri

Barkod sistemleri veri güvenliği çeşitli yollarla sağlanabilmektedir. İlk olarak barkodlar sadece okuyucular tarafından tanınabilir. Bu sayede de yetkisiz erişimi önler. Dahası bu sistemler SSL şifrelemesi kullanır. Böylece müşterinize ait kredi kartı ve diğer bilgileri şifrelenerek sunucu kapsamında korunmuş olur.

Bir diğer barkod sistemi güvenlik önlemleri de yetkisiz erişimi engellemek, güçlü şifreleme yöntemleri ve veri yedeklemektir. Barkod sistemi özelliği sayesinde veri güvenliği maksimum düzeyde olur.

Barkod sistemleri veri güvenliği için çeşitli katmanlar eklemektedir. İşte birkaç önemli yolu:

  • Şifreleme ve Veri Koruma
  • Kimlik Doğrulama ve Yetkilendirme
  • Veri Bütünlüğü ve Güvenilirlik
  • Olgun Veri Yönetimi ve Takip

Tüm bu önemli yolların en ince ayrıntısına kadar ilgilenip uygulanması verilerin güvenliği açısından büyük önem teşkil eder.

Veri Güvenliği ve Barkod Sistemleri
Veri Güvenliği ve Barkod Sistemleri

Şifreleme ve Veri Koruma

Barkodlar, şifrelenmiş veri taşır ve sadece yetkili barkod okuyucular tarafından çözülebilir. Bu sayede verilerin yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini veya değiştirilmesini önler.

Bir barkod sistemi yazılımının en iyi derecede şifreleme yapması da ayrıca ciddi bir konudur.

Kimlik Doğrulama ve Yetkilendirme

Yetkili bir barkod okuyucu, barkodu tarayarak veriye erişim sağlar. Sadece yetkili kullanıcıların veriye erişimine izin vererek kimlik doğrulama ve yetkilendirme sağlar. Bu sayede yetki verilmeyen kişilerce verilerinize erişim büyük oranda engellenmiş olur.

Yetkilendirme çalışmaları için bir giriş sayfası (login page) bulunması gerekir. Bu giriş sayfasının da Google reCAPTCHA gibi robot doğrulama özelliğine sahip eklentiler kullanılması büyük avantaj sağlar.

Veri Bütünlüğü ve Güvenilirlik

Barkod sistemleri ayrıca veri bütünlüğü için bir kontrol mekanizması işlevi görür. Yanlış veya hatalı veri girişini engellemek için tasarlanmışlardır.

Yazılımı yapan kişilerin en önemli amaçlarından birisi olan veri bütünlüğü, işletmenize hem emekten kazanç hem de veri güvenliği açısından fayda sağlar.

Olgun Veri Yönetimi ve Takip

Bir diğer barkod sistemi veri güvenliği açısından önemli yolumuz veri yönetimi takibidir. Çeşitli işlemler ve iş akışları arasında sürekli veri izlemesi sağlar. Bu da genel veri güvenliğini büyük oranda artırır.

Ayrıca belirtmeliyiz ki veri güvenliğinin takip edilebilir olması ciddi bir konudur. Herhangi bir veri akışında problem ya da verinin sızdırılmasının durumunu en iyi şekilde görerek en hızlı reaksiyon alımı büyük önem arz etmektedir.

Verinin Barkod Sistemi Harici Yedeklenmesi

Barkod sistemleri, olası bir arıza veya veri kaybı durumunda verilerin hızlı bir şekilde kurtarılmasını sağlar. Bazı programlarda yer alan otomatik yedekleme özellikleri, veri kaybını minimize eder. Ancak bazı barkod sistemlerinde bu özellik bulunmamaktadır.

Verinin Barkod Sistemi Harici Yedeklenmesi
Verinin Barkod Sistemi Harici Yedeklenmesi

Bu durumda harici olarak sunucu ya da bulut (SaaS) yedeklemesi yapılabilmektedir.,

Sunucu Yedeklenmesi

Sunucu üzerinde veri tabanı üzerinden her türlü veri yedeklenebilmektedir. İşletmeniz dahilinde olan ürün ve müşteriler hakkında her türlü bilgiyi sunucu da yedekleyebilirsiniz.

Ayrıca uyarmak isteriz, sunucuda da bir problem yaşanma olasılığına karşı ara ara yedeği indirip harici olarak cihazınızda tutabilirsiniz.

Bulut (SaaS) Yedeklenmesi

Bazı barkod sistemi firmaları SaaS üzerinden hizmet vermektedir. Bu sayede de herhangi bir işlem yapıldıktan sonra harici olarak bulut yapıda veri yedeklemesi gerçekleştirilmektedir.

Barkod Sistemi Veri Güvenliği için İpuçları

Güvenli bir barkod sistemi kullanım süreci yaşamanız için sizlere profesyonel ipuçlarını vermek istiyoruz. Yukarıda belirttiğimiz çalışmalara ek olarak bu ipuçlarını da ciddiye almanız veri güvenliği konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. İşte o önemli ipuçları:

  • Güncel Yazılım Kullanımı
  • Çok Faktörlü Kimlik Doğrulaması
  • Güvenilir Sunucu Yönetim Hizmeti
  • Periyodik Kontrol Çalışmaları

Tüm ipuçlarını inceleyelim.

Barkod Sistemi Veri Güvenliği İçin İpuçları
Barkod Sistemi Veri Güvenliği İçin İpuçları

Güncel Yazılım Kullanımı

Güncel yazılım kullanımı, veri sızıntısının önüne geçilmesi adına önemlidir. Barkod sistemi satın aldığınız firmanın programı sürekli güncellemesi ve sizlere bildirmesi ayrıca önemli bir konudur. Satın alım sürecinde yazılımın sürekli güncellenip güncellenmediğini öğreniniz.

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulaması

Çok faktörlü kimlik doğrulaması sayesinde barkod sistemi veri güvenliği işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Giriş sayfasında yapılan bu tip kimlik doğrulama işlemleri ile istenmeyen kişilerin verilere ulaşması önlenebilmektedir.

Güvenilir Sunucu Yönetim Hizmeti

Piyasada her ne kadar fazla sunucu yönetim firması olsa da sundukları hizmet kapsamında bazı noktalarda eksiklikleri bulunmaktadır. Bu nedenle de sizlere hacklenmeye karşı güvenilir sunucu yönetim hizmeti veren bir firmayla anlaşmanız veri güvenliği açısından avantaj sağlayacaktır.

Periyodik Kontrol Çalışmaları

Periyodik olarak çalışanlarınızın barkod sistemi kapsamında tüm elemanları kontrol etmesi gerekmektedir. Herhangi bir veri sızıntısına karşı hızlı önlem alınabilmesi adına kontrollerin sürekli ve belirli aralıklarla yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Özet

Barkod sistemleri şifreleme, kimlik doğrulama, veri bütünlüğü ve olgun veri yönetimi gibi özelliklerle barkod sistemi veri güvenliği sağlar. Unutmayın güvenli bir barkod sistemi sayesinde işletmenize birçok avantajı sağlamanız mümkündür.

5/5 - (2 votes)
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72