L10 Barkod Sistemi

l10barcode eng

Barkod Örnekleri

Barkod Örnekleri

Barkod Örnekleri

Barkod örnekleri

Barkod örnekleri, işletmenizde kullanacağın barkod çeşidini belirlemenizde sizlere fikir verecek olan görselleri ifade etmektedir. Bizler de bu içeriğimizde kolayca karar vermenizi sağlayacağımız barkod örneklerini sizler için derliyoruz.

Güncel Barkod Örnekleri

Güncel barkod örneklerine geçmeden önce barkodun tam olarak ne işe yaradığını sizlere anlatmak isityoruz. Barkodlar, ürünleri tanımlamak ve takip etmek için kullanılan çeşitli genişliklerdeki paralel çizgilerden oluşan bir sistemdir.

Modern ticaretin vazgeçilmez bir parçası haline gelmişlerdir. Barkodlar genellikle ürünlerin üzerine basılır ve optik okuyucular tarafından okunabilirler. Bu sayede de ürünler hakkında bilgi hızlı bir şekilde elde edilebilir.

Barkodların tam olarak ne olduğuna ilişkin geniş kapsamlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz: Barkod Kodu Nedir?

Tüm barkod örneklerinin sunumu
Tüm barkod örneklerinin sunumu

Güncel Barkod Çeşitleri

Güncel barkod çeşitlerini 5 başlık altında incelemekteyiz:

  • UPC Barkodu (Universal Product Code)
  • EAN Barkodu (European Article Number)
  • QR Kodu (Quick Response Code)
  • Code 128 Barkodu
  • Data Matrix

Her bir barkod çeşidini örnek görselleriyle beraber sizlere sunalım.

UPC Barkodu (Universal Product Code)

Kuzey Amerika’da yaygın olarak kullanılan 12 basamaklı bir sayısal kod içeren bir barkod türüdür. UPC barkodları, perakende ürünlerin tanımlanması için yaygın olarak kullanılır.

UPC barkod örneği
UPC barkod örneği

EAN Barkodu (European Article Number)

Dünya çapında kullanılan ve 13 basamaklı bir sayısal kod içeren bir barkod türüdür. EAN barkodları, özellikle Avrupa’da popülerdir ve genellikle gıda ürünleri gibi tüketici mallarında kullanılır.

EAN barkod örneği
EAN barkod örneği

QR Kodu (Quick Response Code)

Kare şeklindeki bir matris barkod türüdür. QR kodları, çok fazla bilgiyi (örneğin web siteleri, kişisel bilgiler) saklayabilir ve cep telefonları gibi cihazlar tarafından kolaylıkla okunabilir.

QR Code barkod örneği
QR Code barkod örneği

Code 128 Barkodu

Geniş bir karakter setini kodlayabilen ve özellikle lojistik ve taşımacılık sektöründe kullanılan çok yönlü bir barkod türüdür.

Code 128 barkod örneği
Code 128 barkod örneği

Data Matrix

Küçük öğelerde kullanılmak üzere tasarlanmış, genellikle endüstriyel ürünlerde ve elektronik bileşenlerde kullanılan bir matris barkod türüdür.

Data Matrix barkod örneği
Data Matrix barkod örneği

Özet

Barkod örnekleri, farklı sektörlerde kullanılan çeşitli barkod türlerini temsil eder. Bu örnekler arasında perakende ürünlerde yaygın olarak kullanılan UPC ve EAN barkodları, hızlı ve kolay bilgi paylaşımı için tercih edilen QR kodları, lojistik ve taşımacılık sektörlerinde sıklıkla kullanılan Code 128 barkodları ve endüstriyel ürünlerin takibinde kullanılan Data Matrix barkodları bulunur. Her barkod türü belirli bir bilgi setini kodlamak ve okunmak üzere tasarlanmıştır. Bu da onları çeşitli uygulamalarda değerli kılar.

5/5 - (1 vote)
L10 Barkod İçerik Ekibi

L10 Barkod İçerik Ekibi

Barkod ve otomasyon sistemleri üzerine ziyaretçilerimize bilgi vermek amacıyla hizmet ediyoruz.

Kategorilerdeki İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 552 692 06 72